TENISZ 

A tenisz francia eredetű ütős labdajáték (jeu de paume) angolok által továbbfejlesztett változata. Az azincourt-i csatában(1415) Charles d’Orléans herceg angol fogságba esett. A Norfolk grófságban lévő Wingfieldben tartották fogva két évtizeden keresztül. Ez alatt az idő alatt a fogoly bevezette Angliában az ütőlabdajátékot, amit ő maga csaknem minden nap űzött. Az 1530-as években VIII. Henrik angol király egy teniszpályát építtetett palotájában, Hampton Courtban. Ez az eredeti pálya nem maradt fenn, de egy hasonló készült 1625-ben, amelyet a mai napig használnak. A források szerint a tenisz csaknem négy évszázaddal később, 1858 és 1870 között jött létre mai formájában.

 

 

Egy teniszező nő 1881-ben

 

A tenisz története a 12. századig nyúlik vissza. Ekkortól vannak feljegyzések a francia jeau de pomme nevű játékról, amely a mai modern tenisz őse. Ebben a játékban még kézzel ütötték a labdát, amelynek anyaga is eltért a ma használatostól. Az Angliába átkerült játékban a 15. században már ütőt használtak, és itt alakítottak ki először megrajzolt pályákat, illetve építettek labdaházakat.

A tenisz mai, modern formája az 1800-as évek második felében alakult ki. Ekkor rendezték az első versenyeket: a ma is létező négy legnagyobb torna, a Grand Slam-tornáknak nevezett angol, francia, amerikai és ausztrál nemzetközi teniszbajnokság őseit. Ekkortól került kereskedelmi forgalomba egy hálót, ütőket és labdát, valamint a játékszabályokat tartalmazó csomag, amely nagyban hozzájárult az elterjedéséhez.

A 20. század elején a tenisz már világszerte elterjedt, sorra alakultak a nemzetközi szövetségek. Ennek hatására jött létre 1913-ban a nemzetközi teniszszövetség (International Lawn Tennis Federation), mai nevén International Tennis Federation (ITF). 1968-ig csak külön versenyezhettek a profi és az amatőr teniszjátékosok, az ezt követő időszakot nevezzük „open era”nak, ekkortól tekinthetjük a sportot modernnek, s ekkor kezdődik meg a statisztikák, rekordok számontartása is.

Asztali nézet